Čiščenje

Na rastlinah se nabira tudi prah, ki lahko moti fotosintezo in lahko povzroči nepravilno rast rož. Pri izboru načina čiščenja rastlin, moramo upoštevati načela za njihovo zalivanje, predvsem pa tudi zdravo pamet. Če rastline ne prenašajo preveč vlage, se izogibamo njihovemu poplavanju z vodo ali zalivanja s tušem. Znano je tudi, da so socvetja rastlin bolj občutljiva kot listi, zato mora biti način čiščenja drugačen v obdobju cvetenja in po cvetenju. Način čiščenja moramo prilagoditi posameznemu razvojnemu obdobju.

Poplavljanje rastlin je bolj uporabno za manjše rastline, kot na primer poprovko in menziesovo tolmiejo, katerih listi z dlačico lahko zadržujejo prah. Ta vrste rastlin ne smemo umivati z uporabo spreja, kjer so preveč občutljive. Lonček močno držimo, istočasno ujamemo stebelca med prsti in zemljo z dlanjo. Obrnemo rastlino s korenino navzgor in rastlino poplavimo v prej pripravljeni mlačni vodi. Vodo nežno pomešamo. Na ta način odstranimo prah in mrtve insekte, rastlina pa dobi svež videž.

Rastline, kot so kaktusi, sukulenti in afriška vijolica, imajo dlačico na listih, ki jo lahko poškodujemo z umivanjem z gobico ali s krpo. Za njihovo čiščenje lahko uporabimo majhno krtačko, narejeno iz mehke dlake.

Liste velikih rastlin, kot na primer navadne monstere, lahko brišemo z mokro krpo, medtem ko z dlanjo od spodaj držimo list.

Rastline z drobnimi in nežnimi listi, kot na primer klinastolistno lascio, čiščimo s škropljenjem, vendar na njej ne smemo pustiti kapelic vode.

Veliko bolj odpornih rastlin ima rado nekajurne poletne nežne dežne tuše. Pred postavitvijo rastline nazaj v stanovanje se moramo prepričati, da je ta suha.

Rastline lahko čistimo tudi z uporabo tuša. Rastline postavimo v kad. Da se izognemo preobilici vode v lončku, ga pokrijemo s plastično vrečko. Na ta način bolj natančno čistimo liste in se izognemo splakovanju prevelike količine prsti iz lončka. Za škropljenje uporabljamo mlačno vodo z ne premočnim curkom. Takšno škropljenje je najbolje narediti zjutraj, da se lahko rastlina čez dan posuši.

Prah se s stikom z vodo spreminja v blato, zato v primeru velikih rož, pred kopanjem obrišemo prah iz listov s posebno krtačko iz peresa ali umetne snovi. Za odstranjevanje prahu iz majhnih rastlin je odličen fotografski čopič.

Med čiščenjem rastlin je potrebno preveriti njihovo zdravje. Redni pregledi nam omogočijo zgodnje odkritje bolezni ter uničenje škodljivcev.