Gnojenje

Sobne rastline rabijo v obdobju rasti (marec – september)več hranilnih snovi. Ponavadi jih gnojimo s tekočim gnojilom vsakih 14 dni.

Podobno kot zelene okrasne, tudi cvetoče sobne rastline zahtevajo gnojenje v določenih obdobjih življenja. Nekatere rastline zahtevajo gnojenje čez celo leto, nekatere pa samo v obdobju rasti. Sveže posejane rastline po presaditvi nekaj časa ne rabijo zalivanja, ker imajo gnojila v novi prsti, kar omogoča rast rastline. Gnojenje začnemo po 4 do 6 tednih po presaditvi rastline v šotno zemljo in po dveh mesecih po presaditvi rastline v humus.

Vedno se moramo držati navodil na embalaži in ne prekoračiti priporočene doze, ker lahko s tem uničimo rastlino. Osnovno načelo je, da naprej zalijemo rastlino, počakamo, da voda odteče ter jo nato gnojimo.

Uporabimo lahko tekoče gnojilo. Mešamo ustrezno dozo gnojila z ustrezno količino vode in rastline zalivamo od spodaj. Ko rastline vsrkajo zadostno količino tekočine, lahko pustimo višek tekočine za pol ure v podstavku, ker zato lahko zaradi izhlapevanja gnojila nastane koncentracija, ki lahko poškoduje rastline.

Nekatera tekoča gnojila lahko dajemo neposredno v zemljo. Ponavadi nakapljamo določeno količino gnojila v zemljo in nato zalijemo rastlino.

Gnojilne palčice so posebej uporabne za viseče košare, korita in druge lončnice. Majhne palčice, ki so prepojene z gnojilom, zataknemo v zemljo. Vlaga v zemlji bo sprostila gnojilo. Palčice trajajo dva meseca, koliko pa jih uporabimo, je odvisno od dimenzije lončkov ali košar, v katerih rastline rastejo.

Pogosto gnojenje moramo združiti z odstranjevanjem škodljivcev. V prst, v kateri rastejo rastline, damo majhne tablete.

Gnojenje s škropljenjem listov, je zelo uspešna in hitra metoda, za nekatere poškodovane rastline je še posebej priporočljiva po obdobjih zanemarjanja rastlin, neustreznem gnojenju ali pomanjkanju pravilnega zalivanja.
Znamenja pomanjkanja hranilnih snovi

Nezadostno gnojenje – majhni bledi listi, rastlina raste zelo počasi ali sploh ne raste. Spodnji listi odpadajo.

Nepravilno gnojenje – pomanjkanje ustreznega gnojila povzroči krajše cvetenje celo takrat, ko listi dobro rastejo.