Ravnotežje

Obdobje jesen – zima je najbolj težavno za preživetje večine sobnih rastlin. V skladu z naravnimi zahtevami rastlin je to namreč čas za mirovanje. Da jim to omogočimo, moramo skupaj z omejeno količino dostopne svetlobe, znižati tudi temperaturo v prostorih, kjer se nahajajo, omejiti zalivanje in gnojenje ali jih sploh ne gnojiti. Zagotovitev vseh naštetih pogojev je precej težavna, zato jim moramo vsaj poskušati pomagati, da preživijo to težko obdobje. Zelo pomembno je doseči ravnotežje med dejavniki, ki imajo vpliv na stanje rastlin.

Pripeka lahko poškoduje tudi tropske rastline, če jim ne zagotovimo protiuteži v visoki temperaturi, ki jo imajo v svojem naravnem okolju. V tropskih gozdovih rastline tudi izdelajo dolge, razvejane koreninske sisteme, ki črpajo vodo, potrebno za uravnoteženje temperature okolja.

Vročina ali hlad lahko škodujejo sobnim rastlinam, če temperatura preveč skače ali pada – na primer zvečer, ko se toplo stanovanje nenadoma shladi. V stanovanjih s centralno kurjavo je navadno zrak zelo suh, kar povzroča čezmerno segrevanje zemlje v lončkih.

Rastline, ki zahtevajo razpršeno svetlobo, so pogosto nameščene na polnem soncu na okenski polici, kar povzroča ožig na njihovih listih. Prav tako so rastline pozimi na okenskih policah izpostavljene poškodbam zaradi prehitre ohladitve.