Svetloba

Koliko svetlobe rabi kaktus, je odvisno od posamezne vrste. Svetlobo pogrešajo predvsem puščavski kaktusi. Kaktusom, ki prihajajo iz gozdov, pa zadošča že manj svetlobe. V domačih pogojih moramo s poskušanjem ugotoviti, kaj najbolj odgovarja posameznim vrstam kaktusov in ne smemo pozabiti na letne čase. Pogost vzrok izgubljanja novih sadik je neprimerna svetloba. Polsenco čez celo leto zahtevajo na primer kaktusiGymnocalycium, Copiapoa in Stenocactus.

Starejše rastline rabijo veliko svetlobe, medtem ko sadike in mladi kaktusi bolje rastejo in se razvijajo v senci.

Kaktusi in drugi sukulenti so sobne rastline, ki imajo najbolj rade sonce in ga dobro prenašajo. Imajo plast voska in trne, ki jih varujejo pred pregretjem. Najbolj nevarno obdobje za kaktuse, ki so prestali zimo v temi, je zgodnja pomlad, ko je sonce že precej močno in jih moramo zato postopoma privaditi na novo mesto: s tem da jih na sonce postavimo le nekaj ur na dan. Kaktuse pokrijemo s tankim papirjem in na ta način jih zavarujemo pred pregretjem, posebej če stojijo na južni okenski polici.

 

VODA IN PREHRANA:

Kaktus v obdobju rasti rabi ustrezno količino vode in dobrega gnojila, da bogato zacveti. Za kaktuse, katerih domovina so gozdovi, in za listnate kaktuse je pravilo, da imajo vedno vlažne korenine. Vendar velja opozoriti, da to ne velja za puščavske kaktuse, ki jih lahko, če jih pustimo dalj časa v vlažni zemlji, poškodujemo. Napaka je tudi vsakdanje, ampak površno zalivanje. Bolj koristno je kaktus zalivati redkeje in bolj obilno. Zalivamo jih šele, ko se zemlja posuši. Rastlina nikoli ne sme stati v vodi, prevelika vlažnost podlage pomeni za njo “smrt”, saj lahko zgnije in se prevrne. Med poletjem moramo kaktuse redno in obilno zalivati. Vsi kaktusi v obdobju vegetativnega počitka rabijo malo vode. Ponavadi jim zadostuje zaloga, ki so jo naredili v času rasti in jim zadošča le škropljenje. Zalivamo jih samo, ko se rastlina začenja sušiti. Bolj jo začnemo zalivati šele, ko se prikažejo nove mladike. Od trenutka, ko kaktus začne delati nove popke, ne smemo dovoliti, da se zemlja posuši in ga moramo zelo previdno privaditi na večje količine vode. Zalivamo z mehko vodo(ne prenašajo trde). Tudi prestavljati ga ne smemo prestavljati v drug.

 

Kaktuse gnojimo zelo pazljivo, ker imajo zelo občutljiv koreninski sistem. Ne smemo gnojiti rastlin, ki stojijo v polnem soncu, ker gnojenje lahko povzroči kristalizacijo rudninskih soli s posledično poškodbo korenine. Kaktusov ne smemo gnojiti v obdobju počitka. Najbolj koristno obdobje za njihove gnojenje je od maja do začetka avgusta. Gnojimo s posebnim tekočim gnojilom za kaktuse, ki je brez dušika. Gnojimo jih vsake tri tedne. Pred gnojenjem jih moramo zaliti. Nikoli ne gnojimo novo presejanih kaktusov ali sadik.